3 zalety gabinetu mobilnego logopedy

with 2 komentarze

Jedno z najczęściej słyszanych przeze mnie pytań odkąd założyłam własny gabinet brzmi: „Gdzie przyjmujesz?”. Odpowiedź często dziwi, ponieważ brzmi: „nigdzie” 🙂 Jak to możliwe? Prowadzę gabinet mobilny, a to oznacza, że nie mam swojego służbowego pomieszczenia – czterech ścian i drzwi, przed którymi ustawia się kolejka pacjentów. Pakuję do torby wszystkie potrzebne pomoce i materiały, wsiadam do auta, pociągu albo tramwaju, mknę przez śnieg i deszcz i dojeżdżam do domów osób, które potrzebują mojej pomocy. Właśnie tam z nimi pracuję. Chociaż ten sposób pracy logopedów od kilku lat jest popularny, zarówno w pracy z dziećmi, jak i z dorosłymi, to dla wielu osób nadal stanowi coś nowego. Dlatego spieszę z pomocą i tłumaczę jakie są zalety takiego rozwiązania dla pacjenta.
Na podstawie własnych obserwacji, rozmów z pacjentami i ich bliskimi wychwyciłam 3 najważniejsze kryteria, które sprawiają, że gabinet mobilny jest dla dużej części osób dobrym wyborem. To lepszy komfort pacjenta, brak kwestii transportu na spotkania, która jest często problematyczna dla rodziny oraz oszczędność czasu. Poniżej krótko opisuję jakie znaczenie ma każdy z nich.

 

I. WIĘKSZY KOMFORT PACJENTA

Dla wielu pacjentów powrót ze szpitala do domu i warunków, w jakich funkcjonowali wcześniej jest niezwykle korzystny. Dom to miejsce, które kojarzy się z bezpieczeństwem. Znana przestrzeń, bliscy ludzie w pokoju obok. Własne łózko, fotel i stół, przy którym można pracować. Pod ręką są ulubione przedmioty, które przydają się w terapii. Pacjent jest u siebie, czuje się pewniej, dzięki temu łatwiej zadbać o jego dobre samopoczucie. Jeżdżenie do poradni lub przychodni to czasami ostatnia rzecz, której chcą pacjenci. Wolą zaprosić logopedę do siebie niż odwiedzać go w obcym dla siebie miejscu.

 

II. UNIKNIĘCIE PROBLEMÓW Z TRANSPORTEM

Kto będzie prowadził? Czym pojedziemy? Gdzie zaparkujemy?
Kwestia transportu ma jeszcze większe znaczenie w przypadku pacjentów niepełnosprawnych ruchowo. Dochodzą dodatkowe pytania: Czy będzie podjazd i winda? Czy gabinet i toaleta będą dostosowane? Czy będzie wystarczająco wygodnie?
W przypadku korzystania z usług gabinetów mobilnych nie trzeba zadawać sobie tych pytań. Rodzina nie musi się martwić o transport bliskiej osoby. To specjalista przyjeżdża do nich.

 

III. OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Brak czasu to zmora XXI wieku. Rodziny pacjentów mają obowiązki zawodowe, wychowują dzieci, opiekują się wnukami lub prowadzą dom. W takiej sytuacji zorganizowanie dojazdów do logopedy w godzinach przyjęć, kilka razy w tygodniu jest bardzo trudne. Jeżeli dojdzie do tego czekanie w kolejce i stanie w korku to może się z tego zrobić kilkugodzinna wyprawa. W przypadku gabinetu mobilnego nie marnujesz czasu na dojazd, nie czekasz w kolejce, nie denerwujesz się, że stoisz w korku. Logopeda bierze to na siebie 🙂

 

Mam nadzieję, że udało mi się w przystępny sposób przybliżyć na czym polega gabinet mobilny. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to rozwiązanie idealne dla wszystkich. Każdy pacjent wraz z rodziną powinien indywidualnie rozważyć wszystkie dostępne opcje i wybrać tę, która jest dla nich najlepsza. Terapia z dojazdem do domu jest jedną z możliwości. Opisane przeze mnie różnice w dużej mierze przyczyniły się do tego, że właśnie gabinet mobilny wybrałam na początek swojej działalności. Dużą przyjemność sprawia mi bycie gościem w domach moich pacjentów, którzy w czasie terapii wprowadzają mnie w swój świat. Ale o tym więcej innym razem…
Jeżeli ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy, zapraszam do kontaktu.

 

Follow Krzysia:

Mam na imię Krzysia. Jestem psychologiem i neurologopedą. Założyłam własny gabinet - "Terapia na miarę". Małymi krokami tworzę też ten blog, miejsce w którym przeczytasz o mojej pracy, prowadzeniu własnej firmy i dobrym życiu. Dziękuję Ci za odwiedziny i zapraszam ponownie! Będzie mi miło, jeśli zdecydujesz się dać mi znać, co myślisz o tym miejscu :)

Poprzednie posty, których autorem jest

2 Responses

 1. Izabela
  | Odpowiedz

  Ogólnie nie jestem „w temacie” takich terapii, ale gdybym miała kiedykolwiek potrzebę (czy też moi bliscy) korzystania z takich usług na pewno mobilność specjalisty byłaby dla mnie wielką zaletą. Jest to też dość innowacyjne rozwiązanie (choć jak sama piszesz nie koniecznie nowe), co łatwo wykorzystać w celach promocji usług.
  Powodzenia 🙂

 2. Basia
  | Odpowiedz

  Ja też jestem mobilnym logopedą, pracuję z dziećmi. Mam doświadczenie z poradni, która na dodatek była tak urządzona, że się od gabinetu lekarskiego nie różniła. Dzieci były onieśmielone, otwierały się dopiero na którejś z kolei wizycie. We własnym domu nie mają takiego problemu. Po prostu są u siebie. Ja siadam z nimi na podłodze, bawimy się, niektóre dzieci nawet nie czują, kiedy mija 45 minut zajęć. I postępy są bardzo duże, a to w dużej mierze zasługa bezpiecznego środowiska.

Leave a Reply